All Products
Industrial grade White Aluminum Oxide suitable for manufacturing coated abrasives and bonded grinding wheels
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
White Aluminum Oxide abrasive material providing uniform hardness and particle shape for consistent grinding performance
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
High purity White Aluminum Oxide powder ideal for precision polishing and grinding in manufacturing and metal finishing industries
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
White Fused Alumina Crystal Frosting And Surface Strengthening With Great Molecular Weight
| Crystal Structure: | Hexagonal |
|---|---|
| Hardness: | 9.0 Mohs |
| Optical Property: | Transparent / Translucent Apperance |
Grinding Uses White Aluminum Oxide With 9.0 Mohs Hardness Boiling Point 550 °C
| Hardness: | 9.0 Mohs |
|---|---|
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
| Stability: | Stable |
High Density Hexagonal Sand Blasting Media For Effective Surface Preparation
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
Stable White Aluminum Oxide And Stable For Your Production Efficiency
| Chemical Formula: | Al2O3 |
|---|---|
| Solubility: | Insoluble In Water |
| Melting Point: | 2,072 °C (3,762 °F) |
White Aluminum Oxide Industry White Powder For Glass Compounds And Anti-Skid Flooring
| Particle Size: | 10-325 Mesh |
|---|---|
| Solubility: | Insoluble In Water |
| Optical Property: | Transparent / Translucent Apperance |
Strong Grinding Ability White Aluminum Oxide – Chemical Formula Al2O3
| Hardness: | 9.0 Mohs |
|---|---|
| Al2O3: | ≥99.4% |
| Usage: | Anti-Skid Flooring |
Achieve Precision Grinding with White Aluminum Oxide Abrasive Grits
| Usage: | Anti-Skid Flooring |
|---|---|
| Melting Point: | 2,072 °C |
| Chemical Formula: | Al2O3 |

