All Products
Al2O3 Aluminium Oxide for Polishing 99.99% Nano Alumina Oxide Powder Alumina Powder
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
99.9% Al2o3 Polishing Powder White Aluminum Oxide Micron Powder for Sale
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
0.1 Mm To 3 Mm Ceramic Blasting Abrasive Low Dust Generation Engineered to Deliver Consistent Particle Size and Abrasive
| Particle Range: | 0-850 μm |
|---|---|
| Recycles: | 70-90 |
| Production Technology: | Melting Method |
Particle Range 0 to 850 Micrometers Ceramic Blasting Media Offering Low Energy Consumption and Size Range 0.1 Millimeter to 3 Millimeters Designed for Surface Treatment
| Sphericity: | ≥ 80% |
|---|---|
| Popular Size: | B40,B60,B120,B205 |
| Commodity: | Ceramic Blasting Media |
Al2O3 Alumina Oxide Powder/Alumina Polishing Powder/high Purity Calcined Alumina
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
Wholesale White Aluminum Oxide Powder Blast Media High Hardness Brown/white Fused Alumina
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
Low Energy Consumption Ceramic Bead Blasting Methods Incorporating Size Range 0.1 Mm To 3 Mm for Enhanced Surface Finishing
| Production Technology: | Melting Method |
|---|---|
| Recyclability: | Reusable Up To 50 Times |
| Commodity: | Ceramic Blasting Media |
Ceramic Blasting Media Produced Using Melting Method Designed for Abrasive Blasting and Surface Cleaning
| Material: | Alumina-based Ceramic |
|---|---|
| Bulk Density: | ≥2.3 G/cm3 |
| True Density: | 3.86g/cm3 |
Non toxic and environmentally friendly Ceramic Blasting Media featuring particle range 0-850 μm and density 3.6-3.9 G cm3 designed for surface cleaning and preparation
| Abrasive Grain: | Alumina Oxide |
|---|---|
| Sizerange: | 0.1 Mm To 3 Mm |
| Production Technology: | Melting Method |
Ture Density 386cm3 Ceramic Blasting Media Providing Abrasive Solutions and Long Lasting Performance with Melting Point 2050°C
| Energy Consumption: | Low |
|---|---|
| Abrasive Grain: | Alumina Oxide |
| Commodity: | Ceramic Blasting Media |

