All Products
Non toxic and environmentally friendly Ceramic Blasting Media featuring particle range 0-850 μm and density 3.6-3.9 G cm3 designed for surface cleaning and preparation
| Abrasive Grain: | Alumina Oxide |
|---|---|
| Sizerange: | 0.1 Mm To 3 Mm |
| Production Technology: | Melting Method |
Ture Density 386cm3 Ceramic Blasting Media Providing Abrasive Solutions and Long Lasting Performance with Melting Point 2050°C
| Energy Consumption: | Low |
|---|---|
| Abrasive Grain: | Alumina Oxide |
| Commodity: | Ceramic Blasting Media |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg per pallet 25kg drum package 70-125 μm B120
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Name: | Zirconium Silicate Beads |
| Production Technology: | Melting Method |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg pallet 25kg drum package 70-125 μm B120
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Name: | Zirconium Silicate Beads |
| Production Technology: | Melting Method |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg pallet 25kg drum package 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg pallet 25kg drum package 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Durable Zirconium Silicate Ball produced from ultra fine high purity powder and unique formula for grinding and matte surface finish 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Durable Zirconium Silicate Ball produced from ultra fine high purity powder and unique formula for grinding and matte surface finish 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
125-250μm Zirconium Silicate Powder B60 Electrically Molten ceramic beads for peening purpose
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Zirconium Silicate Ball for Gentle Grinding and Surface Treatment 70μm-125μm B120
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Name: | Zirconium Silicate Beads |
| Production Technology: | Melting Method |

