All Products
90um-63um White Aluminum Oxide Block Segmental Sandstone F180
| Features: | Strong Grinding Ability |
|---|---|
| Application: | Burnishing |
| Abrasive Grain Sizes: | F180 |
Potty Powder 240 Mesh High Purity Aluminium Oxide For Polishing
| Name: | White Aluminum Oxide Powder |
|---|---|
| Density: | 3.9g/cm3 |
| Al2O3: | 99.4% |
F800 White Aluminum Oxide Mini Mist Alumina Powder for Electronic Industry
| Application: | Lapping |
|---|---|
| D50: | 6.5±1um |
| Compressive Strength: | 2000 MPa |
Al2O3 Aluminum Oxide Industry Grade F320 Sintered White Corundum Block
| Name: | White Fused Aluminium Oxide |
|---|---|
| Application: | Medical Ceramics |
| Bulk Density: | 1.60~1.95g/cm3 |
Factory Wholesale Industrial Grade High Purity Aluminum Hydroxide Raw Powder With Competitive Prices
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
High purity aluminum oxide white solid aluminum oxide
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
aluminum oxide white High-temperature calcined alumina powder
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
High purity White Aluminum Oxide powder ideal for precision polishing and grinding in manufacturing and metal finishing industries
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
High-temperature calcined alumina powder ceramic special granulation powder manufacturer, supply available, customizable upon request
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
Industrial grade White Aluminum Oxide Alumina granulated powder
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |

