Tutti i prodotti
Density Ceramic Blasting Media for Sea Way Delivery 7-13% Al2O3 Chemical Index and 3.85 G/cm3 Density
| Chemical Index: | 60-66% ZrO2, 25-30% SiO2, 7-13%Al2O3 |
|---|---|
| Abrasive Grain: | Alumina Oxide |
| True Gravity: | ≥3.85g/cm3 |
Alumina Oxide Abrasive Grain Ceramic Bead Blasting for Fast and Effective Surface Finishing
| Specificaton: | B120 |
|---|---|
| Density: | 3.85 G/cm3 |
| Color: | White |
Maximize Your Surface Preparation with Ceramic Blasting Media and Alumina Oxide Abrasive Grain
| True Gravity: | ≥3.85g/cm3 |
|---|---|
| Abrasive Grain: | Alumina Oxide |
| Commodity Name: | Ceramic Blasting Media Micro Beads |
Achieve Perfect Surface Preparation with Ceramic Blasting Media Delivered by Sea Way Delivery
| Usage: | Surface Preparation |
|---|---|
| Delivery Way: | Sea Way,Air Way,land Way,Railway |
| Processing Method: | Melting |
Experience the Benefits of Melting Method Ceramic Blasting Media in Your Manufacturing Process
| Durability: | Long-lasting |
|---|---|
| Specific Gravity: | 2.6-2.8 |
| True Gravity: | 3.85 G/cm3 |
0-850 μm Particle Range Silicon Carbide Ceramic Parts for Durable and Industrial Performance
| Specific Gravity: | 2.6-2.8 |
|---|---|
| Commodity Name: | Ceramic Microbeads Blasting Media |
| Abrasive Grain Sizes: | Ball |
Melting Method Ceramic Blasting Media with Specific Gravity of 2.6-2.8 and Particle Range of 0-850 μm
| Manufacturing Process: | Melting Method |
|---|---|
| Main Material: | 60-66% ZrO2 |
| Hardness: | 9 Mohs |
9 Mohs Hardness Industrial Ceramic Components Free Sample Offered for Industrial Applications
| Free Sample: | Available |
|---|---|
| Durability: | Long-lasting |
| Production Process: | Melting |
Long Service Life Ceramic Blasting Media 2.6-2.8 Specific Gravity and Main Material of 60-66% ZrO2 for Blasting
| Manufacturing Process: | Melting Method |
|---|---|
| Mohs Hardness: | 8 |
| Specific Gravity: | 2.6-2.8 |
60-66% ZrO2 Main Material Z300 Ceramic Blasting Abrasive for Optimal Blasting Results
| Abrasive Grain Sizes: | Ball |
|---|---|
| True Density: | 3.86g/cm3 |
| Free Sample: | Available |

