All Products
Recyclable Zirconium Silicate Ball 7.5 Mohs Hardness Z600 Ceramic Cleaning Media
| Production Technology: | Melting Method |
|---|---|
| ZrO2: | 60%-65% |
| Mohs Hardness: | 7.5 |
35% SiO2 Shot Peening Balls Z850 Dust Free 850-1180μm Zirconium Oxide Beads
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Production Technology: | Melting Method |
| Size: | 850-1180μm |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg per pallet 25kg drum package 70-125 μm B120
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Name: | Zirconium Silicate Beads |
| Production Technology: | Melting Method |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg pallet 25kg drum package 70-125 μm B120
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Name: | Zirconium Silicate Beads |
| Production Technology: | Melting Method |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg pallet 25kg drum package 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Ceramic beads ball for peening and grinding purpose 1000kg pallet 25kg drum package 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Durable Zirconium Silicate Ball produced from ultra fine high purity powder and unique formula for grinding and matte surface finish 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
Durable Zirconium Silicate Ball produced from ultra fine high purity powder and unique formula for grinding and matte surface finish 125-250μm B60
| Main Chemical: | 65% ZrO2, 35% SiO2 |
|---|---|
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
125-250μm Zirconium Silicate Powder B60 Electrically Molten ceramic beads for peening purpose
| Vicker Hardness: | ≥700HV |
|---|---|
| Actual Density: | 3.85g/Cm3 |
| Shape: | Spherical |
Zirconium Silicate Ball for Gentle Grinding and Surface Treatment 70μm-125μm B120
| Features: | Spherical Dust Free |
|---|---|
| Name: | Zirconium Silicate Beads |
| Production Technology: | Melting Method |

