All Products
3.21g/Cm³ Green Carborundum Silicon Carbide Block Particles 90μM-63μM
| Name: | Silicon Carbide Particles |
|---|---|
| Crystal Structure: | Hexagonal |
| Color: | Green |
99.05% SiC Green Silicon Carbide Powder 125μM-106μM High Thermal Conductivity
| Coefficient Of Thermal Expansion (10^-6/K): | 4.6 |
|---|---|
| Color: | Green |
| Mohs Hardness: | 9.3 |
7.5Mohs Ceramic Blasting Abrasive Microbead 425-600μm High Abrasion Resistance
| Name: | Blasting Abrasive Media |
|---|---|
| Usage: | Industry |
| Shape: | Grit |
Insulation Materials Zirconia Grinding Media 1.0mm High Hardness Zirconia microbead
| Name: | Zirconia Ball |
|---|---|
| True Density: | 6.05kg/dm³ |
| Usage: | Abrasive |
High Roundness Zirconium Silicate Ball Beads 7.5Mohs For Surface Treatment
| Ture Density: | 3.86g/Cm3 |
|---|---|
| Glass Phase: | 32% |
| Shape: | Ball |
Dust Free Ceramic Bead Blasting 210μM-300μM High Toughness Impact Resistance
| Size: | 210-300μm |
|---|---|
| Application: | Abrasive Refractory Industry,Polishing |
| Chemical Composition: | SiO2,ZrO2 |
Reduced Dust Aluminum Oxide Brown High Density Brown Corundum For Sandblasting
| Molecular Weight: | 101.96 G/mol |
|---|---|
| Abbreviation: | BFA |
| Toxicity: | Non-toxic |
Insoluble In Water Aluminium Oxide Density 3.95 G/cm3 ISO9001 Compliant
| Hardness: | 9 Mohs |
|---|---|
| Usage: | Derusting,oxidation-skin Removal |
| Certificate: | ISO9001 |
High Density Hexagonal Sand Blasting Media For Effective Surface Preparation
| Boiling Point: | 3,550 °C (6,422 °F) |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Characteristic: | High Purity, Good Self-sharpening, Strong Grinding Ability, Small Heat, High Efficiency, Acid And Alkali Corrosion Resistance, High Temperature Thermal Stability |
Stable White Aluminum Oxide And Stable For Your Production Efficiency
| Chemical Formula: | Al2O3 |
|---|---|
| Solubility: | Insoluble In Water |
| Melting Point: | 2,072 °C (3,762 °F) |

