All Products
Resin Bonded 13-15um Abrasive Tools for Consolidation
| Boiling Point: | 3,550 °C |
|---|---|
| Chemical Formula: | Al2O3 |
| Appearance: | White Powder |
White Aluminum Oxide for Precision Finishing F500 Type
| Safety: | Wear Appropriate Protective Equipment |
|---|---|
| Appearance: | White Powder |
| Molecular Weight: | 101.96 G/mol |
Angular White Aluminum Oxide 1.76-1.77 Refractive Index White Powder
| Refractive Index: | 1.76-1.77 |
|---|---|
| Appearance: | White Powder |
| Hardness: | 9.0 Mohs |
White Aluminum Oxide With Resin Consolidation Abrasive Tools
| Melting Point: | 2,072 °C |
|---|---|
| Density: | 3.95 G/cm3 |
| Ig-Loss: | ≤0.09% |
White Fused Oxide 3.95 G/Cm3 Density Refractive Index 1.76-1.77
| Refractive Index: | 1.76-1.77 |
|---|---|
| Solubility: | Insoluble In Water |
| Melting Point: | 2,072 °C |
Fused Oxide Abrasive Grits White Powder 3.95 G/Cm3 Density
| Hardness: | 9.0 Mohs |
|---|---|
| Ig-Loss: | ≤0.09% |
| Refractive Index: | 1.76-1.77 |
White Aluminum Oxide F400 Wear Appropriate Protective Equipment
| Hardness: | 9.0 Mohs |
|---|---|
| Appearance: | White Powder |
| Molecular Weight: | 101.96 G/mol |
White Aluminum Oxide Abrasive Grits D50 45-51um Al2O3
| Hardness: | 9.0 Mohs |
|---|---|
| Safety: | Wear Appropriate Protective Equipment |
| Molecular Weight: | 101.96 G/mol |
9.0 Mohs Hardness White Aluminum Oxide 550 °C Boiling Point Insoluble In Water
| Shape: | Angular |
|---|---|
| Molecular Weight: | 101.96 G/mol |
| Refractive Index: | 1.76-1.77 |
White Corundum Alpha Aluminum Oxide Powder For Engineering Ceramics
| Application: | Engineering Ceramics |
|---|---|
| Density: | 3.9g/cm3 |
| Crystal Structure: | Tripartite Crystal System |

