All Products
Keywords [ alumina ceramic beads ] match 61 Products.
Density 2.5 to 3.5 Gcm3 Ceramic Blasting Media Ceramic Bead Ball Blasting Media Featuring Melting Point 2050°C Suitable for Metal Cleaning
| Reusability: | High, Can Be Reused Multiple Times |
|---|---|
| Manufacturing: | Melting Method |
| Processing Method: | Melting |
Melting Process Ceramic Bead Blasting Solutions Featuring Alumina Based Ceramic Media for Industrial Surface Preparation
| Specification: | B20-B505 |
|---|---|
| Density: | 2.5-3.5 G/cm³ |
| Manufacturing: | Melting Method |
3.860G/Cm3 Alumina Grinding Balls 0.8mm Aluminum Oxide Ceramic Beads
| Chemistry: | 99.5% Al2O3 |
|---|---|
| Size: | 0.8mm |
| Density: | 3.860 G/cm³ |
Particle Specific Ceramic Bead Blasting for Customizable Surface Preparation
| Name: | Ceramic Cleaning Media |
|---|---|
| Color: | White |
| Size: | 850-1180μm |
1700°F Al2O3 Ceramic Bead Blasting For Industrial Surface Treatment
| Refractoriness: | 1790°C |
|---|---|
| Hardness: | 7.5-8.5 |
| Specific Gravity: | 2.6-2.8 |
Alumina Oxide Abrasive Grain Ceramic Bead Blasting for Fast and Effective Surface Finishing
| Specificaton: | B120 |
|---|---|
| Density: | 3.85 G/cm3 |
| Color: | White |
Advanced Ceramic Bead Blasting Media Technique For Reliable Surface Treatment
| Color: | White |
|---|---|
| Melting Point: | 2050°C |
| Hardness: | 7.5-8.5 |
High-Density Ceramic Bead Blasting for Industrial Applications
| Specific Gravity: | 2.6-2.8 |
|---|---|
| Chemical Composition: | Al2O3 |
| Melting Point: | 2050°C |
White Zirconium Silicate Beads 0.8mm High Density TZP Zirconia Ceramic Bead
| Moh's Hardness: | 9 |
|---|---|
| Usage: | Abrasive |
| Size: | 0.8mm |
White Zirconium Ceramic Beads With Acid Resistance 1000-1300Mpa Compressive Strength
| Bulk Density: | 3.6-3.8 G/cm3 |
|---|---|
| Hardness: | 8.5-9.5 Mohs |
| Acid Resistance: | Excellent |

